Hodowla reniferów pomysłem na biznes

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że chów reniferów to trudna sprawa. Do tego jeszcze w Polsce, w naszych warunkach. Nic bardziej mylnego. Aby odchować te parzystokopytne należy zwrócic uwagę na kilka istotnych czynników, m.in. na odpowiednie warunki rozwoju i utrzymania oraz przyszli hodowcy muszą wiedzieć, że najwięcej czasu trzeba poświęcić na wyszkolenie tych zwierząt.

Renifery są zwierzętami bardzo płochliwymi i nieufnymi wobec ludzi. Młode, jednoroczne renifery najlepiej się nadają na początkowe szkolenie. Dlatego, ponieważ jeszcze przed wkroczeniem w dorosłe życie zwierzęta te są mniej knąbrne i chętne do nauki. I podczas treningów nie sprawiają większych trudności.

Trudności zaczynają się wówczas, gdy musimy okiełznać takiego renifera. Średni czas, jaki musi upłynąć, aby przystosować zwierzę do kantara i trzymania za uzdę to 2 miesiące. Ale należy zaznaczyć, że renifer nie zawsze ma ochotę na współpracę. Wówczas tylko cierpliwość i łagodne podejście trenera mogą sprawić, że zwierze będzie posłuszne.

Musi minąć trochę czasu, aż renifer zacznie tolerować ludzi wokół siebie. Następnym krokiem jest spacer z nim.Ważne, aby teren na którym będzie się to odbywało, był cichy i spokojny aby nie spłoszyć naszego podopiecznego. Czasem może mieć humorki, stanie w miejscu i nic nie zmusi go do dalszej współpracy. Wówczas nie zniechęcamy się, szkolimy zwierzę dalej.

Gdy już oswoimy naszego pupila to już pójdzie łatwiej. Co prawda, teraz potrzebujemy więcej czasu, ok. 6 miesięcy. W tym okresie utrwalamy jego umiejętoności, dalsze oswajanie z ludźmi, turystami oraz uczymy ciągnąć sanie i małe bryczki.

Jak wspomnieliśmy na początku w Polsce hodowla pomocników św. Mikołaja nie jest powszechna. Ich chów nie jest trudny i nie wymaga dużego nakładu pracy oraz pieniędzy. Dodatkowo renifery nie potrzebują stajni, jak inne zwierzęta hodowlane. Powinny być one na wolnej przestrzeni. Ich gruba, nieprzemakalna sierśc spokojnie oprze się trudnym warunkom atmosferycznym takim jak mróz czy deszcz. Czyli powinny żyć tak, jak w naturalnym środowisku.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, to że są to zwierzęta roślinożerne. Gdy na drzewach i krzewach pojawiają sie liście, znikają w kilka chwil. Żywią się korą drzew, gałęziami buka, trawą czy mleczami. Jedynym minusem jest to, że do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest chrobotek reniferowy, mech tundrowy. Niestety w Polsce jest on pod ochroną, dlatego zamiast mchu renifery muszą mieć karmę, którą sprowadza się z Finlandii.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku po co hodować w Polsce renifery odpowiadamy, że po przeszkoleniu można je wykorzystywać do obsługi ruchu turystycznego czy imprez okolicznościowych. Czasem mogą one pracować tylko w okresie bożonarodzeniowym, np. pozować do zdjęć lub uczestniczyć w imprezach przedświątecznych w centrach handlowych. Zresztą, można je wykorzystywać w wielu dziedzinach, pod warunkiem, że nie będziemy ich w żaden sposób krzywdzić.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: tvr24.pl

Zdjęcia: tvr24.pl

 

Podobne artykuły:

Pies tropiciel pomaga odnaleźć zagubione zwierzaki.

The Little Pearl- kawior w nowym wydaniu

Ferma ślimaków – to jest biznes!

Specjalne klatki dla psów pomysłem na biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top