Słoma inaczej – pomysłem na biznes

Pomysł istnieje na świecie już od kilkudziesięciu lat i brykiet wytwarza się z powodzeniem z: trzciny, gałęzi, liści, trocin, wierzby ekologicznej. Przy czym najbardziej popularna jest słoma. Ma niską zawartość popiołu (ok 1% – 3% wsadu), który może być użyty jako ekologiczny nawóz.

Istnieje również możliwość produkcji Peletu, który jest granulatem o średnicy 6-10mm i długości około 30mm i z powodzeniem wykorzystywany w zasilaniu pieców centralnego ogrzewania. Tona węgla jest równoznaczna z 1,5 tony prasowanej słomy. Wartośc opalowa wynosi 3,56 – 5,33[GJ/m3] co jest 10 razy lepiej od słomy luźnej a 4 razy słabiej od węgla kamiennego.

Szczególnie przyjazna kominkom i paleniskom słoma przypadła do gustu posiadaczom takowych systemów we własnym domowym zaciszu, którzy wykorzystują brykiet do dogrzewania domów.
Sam proces wytwarzania nie jest skomplikowany, aby natrafić na poważne problemy podczas rozpoczynania produkcji, a z 1 ha użytków rolnych zbiera się rocznie ok. 4,5 tony słomy, co stanowi równowartość ok. 2,2 ton węgla kamiennego.

Klientów jest coraz więcej i coraz więcej producentów pieców zaczyna dostosowywać swoje wyroby do zasilania tym niespotykanie prostym, funkcjonalnym i TANIM paliwem opałowym. 
Jeśli nie jest to sposób na zrewolucjonowanie rynku to na pewno jest to sposób na zminimalizowanie kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego.

Produkcja Brykietu i peletu wymaga od nas posiadania pomieszczenia, w którym będziemy prowadzić naszą działalność oraz miejsca gdzie składować będziemy nasz surowiec. Koszty najmu powierzchni produkcyjnej zaczynają się już od 2500zł/ m-c.

Niestety nic nie zrobimy bez maszyny. Na szczęście na rynku istnieje duża ilość producentów brykieciarek, które z powodzeniem sprostają naszym wymaganiom. Ich cena rozpoczyna się od 50000zł wraz z podajnikiem słomy. Ale prowadząc produkcje potrzebujemy linii produkcyjnej, za którą zapłacimy około 230000zł, która w ciągu godziny wyprodukuje nam około 700kg produktu.

Nasza działalność musi mieć dopracowana sieć logistyczną, aby nasz surowiec stale do nas napływał a produkt nie czekał na wywóz do klienta. W tym celu warto zainwestować w transport oraz wózek widłowy. W zależności od naszej zdolności musimy zatrudnić pracowników, – co najmniej trzech, – którym musimy płacić.
Zakładając działalność musimy wiec zainwestować około 320000zł Naszymi kosztami miesięcznymi pozostają media (prąd, woda, gaz), czynsz, koszty transportu, oraz pensje pracowników. 

A teraz zyski: Tonę naszego wyrobu sprzedawać będziemy po 300zł a wydamy na surowiec około 120zł -150. Koszt całej inwestycji zwrócić się może już po niespełna dwóch latach.

Adres internetowy: 

oodr.pl

Foto: ogrzewnictwo.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top