Szklarnie na dachu pomysłem na firmę

Tego założenia, że
można prowadzić taką uprawę na dachach domów wyszli inżynierowie
z Instytutu technologii dla środowiska, bezpieczeństwa i energii
(UMSICHT) w Oberhausen. Generalnie pomysł na tzw. miejskie rolnictwo
nie jest nowy. Na stronach naszego serwisu nieraz opisywaliśmy
pomysły na biznes z tym związane. Ogrody w miejscach nietypowych,
także na dachach budynków powstają w wielu miastach. Choćby w
Rzymie. Nazywane są one np. miejskimi, podniebnymi, pionowymi czy
dachowymi.

A co z uprawą np. warzyw? W ramach projektu inFarming specjaliści chcą adoptować dachy już istniejących budynków. Pracują nad rozwiązaniami, które pozwoliły by na włączenie ich w miejski krajobraz. Według specjalistów z Instytutu do takiej uprawy nadają się nie tylko warzywa czy owoce, ale także zioła.

Jedną z zalet, jaka cechuje takie „dachowe” ogródki to poprzez przeniesienie części upraw na dachy powstaje oszczędność ziemi. Kolejna korzyść to praktycznie zerowe koszty transportu. To z kolei spowoduje mniejszą emisję szkodliwych spalin co przełoży się na lepszą jakość i smak produktów. Zużycie wody też jest bardzo niskie. Może ona krążyć w obiegu zamkniętym, być oczyszczana i z powrotem wykorzystywana. Składniki odżywcze, jak informują specjaliści, potrzebna dla roślin można odfiltrowywać np. z deszczówki czy ścieków. Swoją koncepcję opierają i wzorują na uprawach hydroponicznych, czyli takich które nie wymagają gleby, bo rośliny uprawia się na pożywkach wodnych.

Twórcy projektu sugerują, że szklarnie na dachach można ogrzewać ciepłem z budynków, które nie jest normalnie wykorzystywane w procesie przetwarzania energii w różnych urządzeniach oraz które ulatuje do otoczenia. Można tutaj stosować np. moduły solarne.

Myśląc przyszłościowo, ludzi na naszej planecie jest coraz więcej, powierzchni do wszelkich upraw nie przybywa. Potrzeba coraz więcej pożywienia, aby nakarmić wszystkich. To pokazuje, zresztą tak jest i obecnie, że powstaje coraz więcej projektów domów, wieżowców etc. z własnymi przestrzeniami przystosowanymi specjalnie pod miejską uprawę warzyw czy owoców.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: infarming.de

Zdjęcia: infarming.de

 

Podobne artykuły:

MyFarm.com pomysłem na wirtualny ogródek

Domowy mini ogródek

Prepara czyli pomysł na kuchenny ogródek

easyBloom czyli kwitnący pomysł na biznes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top