Chusty furoshiki pomysłem na biznes

Kobieta, o której mowa to Karolina Radomska-Nishii, właścicielka firmy TLF z Wrocławia. Jej przygoda z Japonią zaczęła się wiele lat temu. Zaczęło się od studiów na Wydziale Japonistyki Uniwersytetu, aż po przeprowadzkę na stałe do Japonii. Po kilku latach popytu w Azji pani Karolina wraz z rodziną wróciła do Polski. Właścicielka firmy TLF nigdy nie rozważała założenia własnej firmy. Pomysł powstał w zasadzie nagle. Zresztą jak wiele bardzo ciekawych biznesów, które do tej pory opisywaliśmy.

Pomysł akurat na chusty furoshiki wziął się stąd, iż ta chusta towarzyszyła w Japonii pani Karolinie prawie codziennie. A dodatkowo wpisuje się ona w obecnie panujący na rynku ekotrend. Jest ona doskonałą alternatywą dla papierowych i plastikowych toreb a nawet dla toreb z materiału wielokrotnego użytku.

Czym wogóle jest furoshiki? Otóż jest to tradycyjna japońska chusta, która idealnie nadaje się do pakowania prezentów oraz wszelkich rzeczy codziennego użytku. Mogą to być książki, pudełka z chusteczkami, butelki wina czy obiady zabierane do pracy. Z chusty tej można zrobić też oryginalną torbę, poszewkę na poduszkę, szal, a gdy już zabraknie pomysłów, można nakryć nią stół lub powiesić na ścianie. To pokazuje mnóstwo zalet i zastosowań jednej chusty.

Chusta furoshiki nie jest kwadratem. Długość chusty różni się o jakieś 2-3% od jej szerokości. Każda chusta furoshiki ma dwa boki obszyte, a dwa nie. Obszyte boki to góra i dół chusty, nieobszyte zaś to prawy i lewy brzeg chusty. I właśnie te boki są delikatnie dłuższe. Nie ma standardowego rozmiaru chusty. Najmniejsze mają 45 cm, największe zaś nawet 230 cm. Istnieje ok 10 rozmiarów chusty furoshiki. Najpopularniejsze to: rozmiar S (45-68 cm), rozmiar M (70-90 cm), rozmiar L (100-118 cm).

Przy rozkręcaniu biznesu właścicielka skorzystała z dotacji unijnej – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którą otrzymała od Wrocławskiego Urzędu Pracy. Kwotę 17 tys. złotych na początek przeznaczyła na zakup zestawu do tłumaczeń, opracowania technicznego i graficznego sklepu oraz materiały promocyjne. Najważniejsze, czyli sprowadzenie do Polski chust furoshiki, nie obyło się bez problemów. Ale po walce z procedurami importowymi wszystko na szczęście się udało. I tak, od maja 2012 roku działa sklep oferujący japońskie chusty furoshiki.

Sklep prowadzą ludzie, którzy kochają Japonię i nie są obojętni na kwestie związane z ekologią. Ich głównym celem jest promowanie tradycyjnej japońskiej chusty furoshiki, która urzeka swoją prostotą i szykiem oraz idealnie wyraża zasadę 3U: UNIKAJ kupowania zbędnych rzeczy, UŻYJ powtórnie, UTYLIZUJ. Chusta ta jest przyjazna dla środowiska. Wszystkie oferowane w sklepie chusty produkowane są w Japonii według tradycyjnych metod. Każda z nich jest efektem pracy wielu rzemieślników, których wiedza i wieloletnie doświadczenie sprawiają, że chusty w ich wykonaniu są niepowtarzalne oraz przewyższają jakością i estetyką chusty produkowane masowo.

Firma, oprócz działalności sprzedażowej, dodatkowo prowadzi warsztaty, na których można nauczyć się wiązania prezentowanej chusty. Czas jaki trzeba sobie zarezerwować na to specjalistyczne szkolenie to 60-120 minut. Więcej informacji na temat warsztatów oraz samej chusty furshiki można uzyskać pisząc na adres furoshikiclub@hotmail.com oraz świadczy usługi profesjonalnego tłumaczenia z zakresu języka japońskiego.

Przykładowe ceny chust furoshiki podane są tutaj (sekcja: Dokumenty).

Niewątpliwie jednym z głównych atutów firmy pani Karoliny jest brak konkurencji. Jest to pierwszy tego typu sklep w Polsce działający na taką skalę, oferujący chusty, warsztaty wiązania, oraz wydawanie publikacji dotyczących chust furoshiki. W planach właścicielka ma m.in. organizowanie wystaw chust.

Jak pokazuje przedstawiony przez nas kolejny przykład determinacja i pracowitość, które powinien mieć początkujący przedsiębiorca są połową sukcesu. Trzeba być również asertywnym i wymagającym wobec tych, z którymi się współpracuje. I najważniejsze, żeby nigdy nie zrażać się niepowodzeniami.

 Artur Stasiak

Adres internetowy: chustyfuroshiki.pl

Zdjęcia: chustyfuroshiki.pl

 

Podobne artykuły:

Skórzane kurtki przerabiane na oryginalne torebki

Załóż własną firmę…ślubną!

Drugie życie kolczyków

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top